Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli duży nacisk kładzie na realizację trzeciego wymiaru pracy socjalnej tj. na pracę z lokalną społecznością poprzez stałą i ścisłą współpracę z organizacjami pozarządowymi, prowadzenie akcji charytatywnych, tworzenie grup wsparcia i grup samopomocowych, identyfikowanie potrzeb i określanie kierunków rozwoju wybranych zagadnień polityki społecznej. Temu celowi służyło usytuowane w strukturach Ośrodka Zespołu Koordynacji Programów Społecznych i Pracy ze Społecznością Lokalną a od maja 2015 r. przy zmianie struktury organizacyjnej samodzielnych stanowisk organizatorów społeczności lokalnej.
Głównym celem organizatorów społeczności lokalnej jest pobudzanie społecznej aktywności w ramach metody pracy środowiskowej - Organizowanie Społeczności Lokalnej. Aktywizacja, jako działanie socjalno-wychowawcze ma prowadzić do podniesienia poziomu aktywności osób marginalizowanych, zwiększenia ich udziału w życiu społecznym, również przez intencjonalne wywoływanie zmian w postawach, poglądach, wzorach, stylach i sposobie życia tych grup społecznych.
OSL to proces długofalowy nastawiony na trwałą zmianę rzeczywistości społecznej. Jest on szczególnie ważny w przypadku grup i środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Praca socjalna w ramach tej metody polega na uczeniu społeczności jak mogą sobie pomóc poprzez wykorzystanie otaczających ich zasobów najbliższego środowiska.
Za obszar realizacji pilotażowych działań w 2014 roku wybrano bloki przy ul. 1-go Sierpnia 22 i ul. Podleśnej 2, objętych Program Aktywności Lokalnej w projekcie systemowym „Czas na aktywność w gminie Stalowa Wola. Złożoność istniejących tam problemów społecznych w postaci bezrobocia, niepełnosprawności, uzależnień, niewydolności opiekuńczo – wychowawczych sprawia, że obszar ten wymagał podjęcia działań z zakresu aktywizacji społecznej, w tym współpracy instytucji z różnych sektorów.
Pracę metodą OSL rozpoczęto od diagnozy wybranego środowiska i opracowania „Mapy zasobów i potrzeb”.
Po opracowaniu diagnozy wyłoniły się wiodące w obu blokach problemy. Mieszkańcy obu bloków wskazali na brak miejsca do spędzania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niski poziom utrzymania czystości na klatkach, insekty, ogólny wandalizm. We wrześniu2014 r. powołano Klub „Wesoła Gromadka” jest to miejsce stworzone z myślą o najmłodszych mieszkańcach (od 3 do 10 lat) bloków przy ul Podleśnej 2 i 1-go Sierpnia 22 oraz ich rodzin. Klub ma ustalone dni i godziny otwarcia. W opiekę nad dziećmi i przy prowadzeniu zajęć angażowani są rodzice (głównie matki).
Zainteresowanie rodziców i dzieci stale wrasta, co wskazuje jak bardzo potrzebne są tego typu działania. Zaznaczyć należy, że uczestnikami Klubu były (i są nadal) dzieci z rodzin w których występuje wiele problemów m.in. uzależnienia, przemoc, bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych.
W Klubie prowadzone są działania: edukacyjne połączone z grami i zabawami ruchowymi, zabawy integrujące, ćwiczenia ogólnorozwojowe, nauka tańca i śpiewu, głośne czytanie bajek, zajęcia z terapii Integracji Sensorycznej, przygoda ze sztuką – rozwijanie uzdolnień i zainteresowań intelektualnych, artystycznych i technicznych dzieci, doskonalenie sprawności manualnych rozmowy kierowane na tematy zgodnie z zainteresowaniami dzieci, kącik łasucha (ciasteczko, soczek dla każdego dziecka). Zajęcia w Klubie to także okazja dla rodziców, by dostrzegli nowe kompetencje swoje i dzieci. Kilka osób - matek regularnie przychodzi ze swoimi dziećmi do Klubu jednocześnie opiekując się innymi dziećmi, co sprzyja nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich oraz budowaniu relacji opartych na wzajemnym zaufaniu. Stworzyła się swego rodzaju grupa samopomocowa.

Kontakt:
MOPS Stalowa Wola ul. Dmowskiego 1
Pokój nr 18, Tel. 15 8425097 wew. 50
Organizatorzy Społeczności Lokalnej: Agnieszka Chruściel i Ewelina Małek
Klub „Wesoła Gromadka”
Budynek SKAREM ul. 1-go Sierpnia 24 (pokój 108)
Animator Lokalny: Marzena Wikiera

InformacjeInformacje:

Liczba wyświetleń: 854

Utworzono dnia: 12.10.2016

Dokument wprowadził:
Jacek Dul

Dokument opublikował:
Jacek Dul

Drukuj dokument

Historia publikacjiHistoria publikacji:
  • 12.10.2016, Jacek Dul:
    Utworzenie dokumentu Organizowanie Społeczności Lokalnej